Czy czytanie jest łatwe? Oczywiście, że nie. Nauka czytania nie należy do najłatwiejszych. Jednak zawsze trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby pomóc dziecku w nabyciu tej umiejętności. Nauczyciele w przedszkolu i w szkole pomagają. Przy rodzice również muszą przyłożyć się do tego, dzięki czemu maluchy szybciej opanują umiejętność czytania. Warto przy tym zawsze wyposażyć się w odpowiednio książki, które pomogą naszym dzieciom. Jedną z takich książek jest “Mój pierwszy elementarz – czytamy metodą sylabową“. Autorką tej pozycji jest Alicja Karczmarska – Strzebońska.

Metoda sylabowa

Wielu współczesnych specjalistów wskazuje na efektywność metody sylabowej przy nauce czytania. To o wiele lepsza metoda niż żmudne literowanie słówek i budowanie z nich słów. Całość została tak opracowana, że bez problemu dziecko szybko złapie na czym polega czytanie i jak powinno łączyć się wyrazy. Cała książka została podzielona na kilka części – od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Dzięki temu dziecko chętniej podchodzi do nauki pokonując kolejne stopnie trudności. Dzięki temu co znajdziemy w środku w pierwszej kolejności maluch poznaje literki oraz słowa z nimi powiązane. Potem są sylaby, które można umiejętnie łączyć. W następnej kolejności dziecko ma pierwsze, łatwe słówka, które podzielone są na sylaby oznaczone różnymi kolorami. Dzięki temu dziecko łatwiej rozumie sylabizację i czytanie pierwszych słów. Ta książka świetnie prezentuje naukę czytania dla wszystkich dzieci. Rodzice powinni wspierać w tej trudnej nauce swoje pociechy.

Płynne czytanie

Alicja Karczmarska – Strzebońska stworzyła “Mój pierwszy elementarz – czytamy metodą sylabową” jako doskonałą pomoc edukacyjną nie tylko dla rodziców, ale również dla pedagogów w szkołach. Na samym końcu książki znaleźć można czytanki – od najłatwiejszej do najtrudniejszej, które opowiadają o zwykłych, codziennych sprawach. Dzieci szybko opanują czytanie mając dostęp do takiej książki. Całość została wzbogacona również o naukę pisania. W specjalnej części maluchy znajda również specjalne miejsce, gdzie najpierw uczą się pisać według wzoru, a potem z pamięci. W części najłatwiejszej dzieci piszą po linii, dzięki czemu uczą się prowadzenia długopisu. Potem czas na samodzielne pisanie. Może na początku takie zadania będą wydawać się dla dzieci czymś trudnym. Jednak ćwiczenie czyni mistrza. Nasze maluchy również dzięki tej książce z czasem coraz lepiej będą radziły sobie z czytaniem, jak również z pisaniem.

Kochanie zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com